Zbiorniki, w których przechowywana jest woda pitna, wymagają okresowego czyszczenia i dezynfekcji. Tylko w ten sposób możemy zadbać o czystość i jakość wody pitnej, która a wpływ na nasz organizm. Mycie i dezynfekcja zbiorników nie jest jednak łatwym zadaniem, choć niezwykle ważnym.
Dlaczego utrzymanie zbiornika w czystości jest ważne?
Zanim powiemy więcej na temat tego, jak wygląda dezynfekcja zbiorników, powiemy nieco więcej o tym, dlaczego jest to tak ważne. Zbiorniki, w których przechowywana jest woda pitna mają jedną bardzo ważną cechę, a mianowicie charakteryzują się bardzo dużą szczelnością. Istnieją jednak sytuacje, w efekcie których dochodzi do powstania mikroskopijnych szczelin przez co szkodliwe substancje mogą przedostać się do wnętrza zbiornika. Choć czyszczenie i dezynfekcja zbiorników są niezwykle czasochłonnym i trudnym zadaniem, w wielu przypadkach jest ono konieczne, zwłaszcza jeśli dochodzi do zaburzenia sterylności wewnątrz zbiornika.
Metody czyszczenia i dezynfekcji zbiorników
Mycie i dezynfekcja zbiorników wykonywana jest na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest czyszczenie za pomocą wody pod ciśnieniem, które pozwala na usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni zbiornika, jednak prowadzi również do usuwania biofilmu co może mieć wpływ na rozwój mikroorganizmów. Zbiorniki o mniejszych pojemnościach można wyczyścić ręcznie, bez użycia środków chemicznych, jednak tego typu działanie może być niewystarczające w walce z zanieczyszczeniami. Kolejnym sposobem jest czyszczenie zbiorników za pomocą różnego rodzaju substancji bakteriobójczych, po których należy dokładnie oczyścić powierzchnię zbiornika, co niestety nie zawsze jest opłacalnym przedsięwzięciem.
Czyszczenie i dezynfekcja zbiorników na wodę pitną powinna odbywać się regularnie, co najmniej raz na rok lub częściej, ponieważ tylko w ten sposób będziemy mogli zabezpieczyć wodę przed kolejnymi zakażeniami i zanieczyszczeniami.